Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

11.novembris - Lāčplēša diena

Datums: 10.11.2023 08:24
16 skatījumi
11.novembrī, Lāčplēša dienā, pieminam un godinām Latvijas brīvības cīnītājus.
    Lāčplēša diena ir piedzīvojusi pārmaiņas nosaukumā un paplašinājusies saturā, sākot no simboliskā Lāčplēša Kara ordeņa dibināšanas datuma 1919.gadā. Pirmā publiskā apbalvošana notika 1920.gada 11.novembrī, vēlāk šī diena kļuva vairāk par armijas svētku dienu. 1935.gadā tika noteikts, ka 11.novembrī svinēs Armijas, Lāčplēša kara ordeņa kavalieru, kara invalīdu un Brīvības kara dalībnieku svētkus.
    Nozīmīgs notikums bija Trešās Atmodas laiks pirms 35 gadiem, kad Madonas rajonā bija izveidojušās virkne Tautas frontes atbalsta grupas un bija nodibināta Latvijas Tautas frontes Madonas rajona nodaļa. 1988.gada 11.novembrī tautfrontieši rīkoja piemiņas pasākumu Lisaskalna kapsētā pie Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo karavīru pieminekļa. Savukārt 1988.gada 18.novembrī virs Madonas kultūras nama uzvijās sarkanbaltsarkanais karogs.
    1989.gada 10.novembrī Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma likumu “Par svētku un atceres dienām”, kas 11.novembri noteica par vēstures atceres dienu - Lāčplēša jeb Varoņu piemiņas dienu. Vēlākajā Latvijas Republikas likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām” 11.novembris ir noteikts kā Lāčplēša diena, kad piemin un godina Latvijas brīvības cīnītājus.
    Sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas 105.gadadienu, valsts svētku nedēļā no 10. līdz 17.novembrim muzeju izstāžu zālēs aicinām piedalīties dažādās izzinošās aktivitātes un iepazīties ar Latvijas ģerboņa vēsturi (līdz 19.novembrim). Valsts dzimšanas dienai veltītu vizuālo materiālu ar ieskatu arī Trešās Atmodas notikumos varēs apskatīties līdz 19.decembrim.
Laimdota IVANOVA vēsturniece